Tavaink mellé költözne a magyar
Hogyan alakulnak a vízparti ingatlanárak?
Vízparti ingatlanárak. Az idei nyár véget ért, noha az időjárás szerencsére még mást mutat. A hazai vizekben minden esetre már nem igazán ajánlatos a fürdés, a nyaralók, hétvégi házak is kiürültek.
Mi a helyzet a vízparti ingatlanpiacon hazánkban?
Ami azt illeti, a korábbi nyaralóvásárlási „dömping” némileg csökkenni látszik, arányosan a pihenni vágyók számával is a magyarországi tavaknál.
Ahogy az már korábban is megszokott volt, aki a hazai tavaknál vásárol nyaralót, mérlegeli az adottságokat és összhangba hozza saját igényeivel. Aki például a Balaton déli részén fektetne hétvégi házba, annak nyilván a fürdőzés és a nyüzsgő élet a fontosabb, aki pedig az északi partot választaná, az joggal számíthat csodálatos panorámára.
A Balaton parton a legkeresettebb Siófok, de Balatonföldvár is népszerűnek számít. Az északi parton továbbra is Balatonfüred és Tihany a legkeresettebb település.
Ezen belül is a drágábbnak számító nyaralók, házak a legkeresettebbek egy felmérés szerint. Családi házak és nagyobb lakások is szerepelnek a népszerűségi repertoárban, melyeknek ára eléri, vagy sok esetben meg is haladja a kettőszázmillió forintot.
Kinek mi a fontos, a szerint válogat.
A panoráma némileg vesztett a keresettség szempontjából, viszont a parthoz való közelség igencsak fontos szempont lett az utóbbi időszakban.
Energetikai igények
Az is szembetűnő a mostani időszakban, hogy az északi parton prioritás lett az energetikai szempont. Jelesül, hogy korszerű és energiatakarékos házak lettek a legkeresettebbek. Ez egyébként az energia árak emelkedésének is „köszönhető”, ugyanakkor az is érdekességnek számít, hogy a leendő vásárlók felújítási, korszerűsítési szándéka gyakorlatilag a nullával egyenlő.
A déli part viszont kereslet szempontjából inkább (a lakható bár,) az erősen felújítandó ingatlanok voltak a legnépszerűbbek az idei szezonban.
A Balatonhoz közel eső kisebb településeken is jóval többen kerestek ingatlant az idei évben, mint korábban. Nyilván ez a kedvezőbb árak miatt van, hiszen a tó még így is közelinek számít országos viszonylatban, illetve a néhány évvel ezelőtt elindult „menekülés a nagyvárosokból” dömpingnek köszönhetően.
Várhatóan tovább fokozódik az érdeklődés a jövő évben, hiszen januártól – falusi CSOK – már csak a falvakban lesz lehetőség a támogatásokra.
Természetesen a nagyobb érdeklődés az árakra is hatással lesz, értelemszerűen növekedés várható.
Mészáros Ferencí
ingatlan és eszköz szakértő