Penész a kényszer spórolás egyik következménye
Penész a… Előző cikkeimben is sokat beszélek az energiaárakról, hiszen ez az egyik olyan téma manapság, mely a legtöbbünket foglalkoztatja. Főleg a téli időszakban. Megkezdődött a fűtési szezon, sőt már egy két hónapja intenzíven tapasztalhatjuk ennek szükségességét. A súlyos költségek viszont majd csak most kerülnek a szemünk elé, ahogy megkapjuk számláinkat.
Sokan megriadnak, sokak pedig sajnos nem is tudják, hogy honnan és miből fizetik majd be az elfogyasztott energia árát. Ebből következik, hogy a jövőben mindent megpróbálunk megtenni annak érdekében, hogy a lehető legkevesebbre redukáljuk a fűtést otthonunkban.
Sajnos ennek egyértelmű következményei lesznek
A mostani tél még talán a korábbi éveknél is párásabb időjárást produkál, és amennyiben ez még azzal is párosul, hogy a minimálisra redukáljuk a fűtést, akkor egyenes következmény lesz a rettegett penész megjelenése az ingatlanban.
A penész nem „csak” csúnya
A penész sajnos – amellett, hogy erős esztétikai hiányossággal bír – veszélyes is az egészségre. Allergiát okoz, illetve számos légzőszervi megbetegedés kiváltója is lehet, mint például az asztma.
Nagyon fontos tehát a penész eltűntese, méghozzá mihamarabb, illetve a kialakulásának megakadályozása, magyarul a megelőzés.
Hogyan tűntessük el, ha már megjelent?
Sokan az ecet hatékonyságában bíznak, de van az alkohollal történő fertőtlenítés is. Mindkettő hatékony lehet a megfelelő koncentrációban és alkalmazási módon. (Erre vonatkozóan tanácsot adni szakértelem hiányában nem áll módomban.)
A kisebb területen megjelenő penész – ha időben észrevettük – viszonylag könnyen eltűntethető a boltokban kapható fertőtlenítő szerekkel. Ezek használatához mindig vegyük figyelembe és maximálisan tartsuk is be a biztonsági előírásokat! (Legyen légzőmaszk, kesztyű és megfelelő védőruházat, hogy elkerüljünk bármilyen sérülést vagy mérgezést.)
Mint a betegségeknél is, a penész elkerülésének is a legjobb módja a prevenció. Hogyan előzzük meg?
Néhány megoldás (dióhéjban)
- próbáljunk meg – minden helyiségben – állandó és megfelelő hőmérsékletet biztosítani
- az ideális hőmérséklet legyen húsz fok
- napi többszöri – GYORS és HATÉKONY (huzat) szellőztetés
- a fürdőszobában tusolás, fürdés után intenzív szellőztetés és páramentesítés
- a falak és a bútorok között mindenképp legyen tíz centiméter távolság, hogy a szellőzés ott is lehetséges legyen
Saját egészségünk a számláknál is fontosabb, ezt ne felejtsük el!
Mészáros Ferenc
ingatlan és eszköz szakértő