Moduláris Építés Technológiája
Gyorsabb, Olcsóbb, Fenntarthatóbb?
Moduláris építés technológiája az utóbbi évek egyik legnagyobb áttörése az építőiparban. A módszer lényege, hogy az épületek előregyártott modulokból, kész elemekből állnak össze. Amelyeket gyárakban készítenek el, majd a helyszínen gyorsan összeállítanak.
Magyarországon is egyre több projekt használja ezt a megközelítést, főként irodaépületeknél, szállodáknál és lakóházaknál.
Az egyik legnagyobb előnye a gyorsaság
Amíg a hagyományos építkezések hónapokig, sőt évekig is eltarthatnak, a moduláris megoldásokkal egy közepes méretű ház akár néhány hét alatt is elkészülhet. Ugye ez azért nem mellékes szempont, ha valakit épp az idő tántorítana el az efajta beruházástól.
Emellett persze az sem elhanyagolható- főleg a mai világ kihívásai mellett – hogy a kivitelezés során kevesebb hulladék keletkezik, és a helyszíni munkaerőigény is jelentősen csökken. Utóbbi szintén nagyon fontos tényező a mai munkaerőhiánnyal küzdő építőiparban. (Mert, hogy igen, munkaerőhiány van az építkezések megvalósításához is.)
Műszaki szempont
A moduláris építési rendszerek speciális acél- vagy fa vázszerkezeteket alkalmaznak, amelyeket CNC gépekkel precízen szabnak méretre. Az elemekhez előre beépített gépészeti rendszerek – például fűtéscsövek, elektromos vezetékek – is társulnak, így a helyszínen minimális utómunka szükséges. Kiemelkedő példák a világpiacon a Katerra vagy a Sekisui House rendszerei. Magyarországon is több gyártó kínál előregyártott házrendszereket, például a Hello Wood modulházai.
Moduláris építés nemcsak gyors
Nem csak időben innováció, hanem abból a szempontból is, hogy az anyagfelhasználás optimalizált, az energiafelhasználás pedig a gyártás során könnyebben kontrollálható.
Ami a másik oldalt illeti, talán nem túl szerencsés jellemző, hogy az elemek szállítása és helyszíni összeszerelése viszont logisztikai kihívásokat is jelenthet, főként nagyobb építkezések esetén.
Mindezek ellenére és előnyeit is szem előtt tartva a magyar piacon egyre többen ismerik fel a moduláris építés előnyeit, különösen a gyorsan fejlődő városi ingatlanprojektek és a sürgősen megvalósítandó lakhatási megoldások esetén.
Várhatóan a következő években a moduláris technológia még nagyobb szerepet kap, kiegészítve az ipari digitalizáció és az okosépítési megoldások fejlődésével.
Mészáros Ferenc
ingatlanszakértő