Lakást vagy a környéket vásároljuk meg?
Lakást vagy a környéket vásároljuk meg? Örök dilemma, de nem beszélünk róla eleget. Vannak vélemények, melyek a címbéli kérdést egyértelmű igennel válaszolják meg arra vonatkozóan, hogy a környékért fizetünk. Vannak természetesen olyanok is, akik ezt megcáfolni hivatottak. Valójában általában az eladók, akik egy „nem túl jó régióban kínálják – nem mellesleg- ,horror áron ingatlanjukat.
A hétköznapi ember számára azonban igen csak elgondolkodtató a kérdés és nem igen tudunk határozottan állást foglalni egyik vélemény, nézőpont mellett sem száz százalékig. Hiszen a felállított szabályok is többek között arra valók, hogy kitérjünk előlük. A fix meggyőződés mögött is mindig áll legalább egy fix ellenvélemény.
Tegyük fel, van egy nagyon kedves, korszerűen kialakított, teljesen felújított lakás, ami egy – fogalmazzunk finoman – nem túl kedvelt, nem túl biztonságos és valljuk be, nem túl szép környéken. Aztán van egy másik lakás, melyből gyönyörű ugyan a kilátás és a környék ennek megfelelően kiváló és kedvelt, biztonságos és csendes. A lakás maga viszont lepusztult, szinte mindent cserélni kell benne, a felújítás milliókat emészt fel, ha belevágunk. Mi lehet fenti esetben a jó döntés? Mit tegyünk, melyiket válasszuk, ha választás elé kényszerülünk, mert mindkét lakás azonos áron van?
Van – e egyáltalán olyan, hogy jó döntés?
Nos, itt jönnek a képbe az úgynevezett szakértők. Minden szerénytelenség nélkül én is – mint értékbecslő – hozzáértő emberként mondok most véleményt, ha úgy tetszik állásfoglalást.
Azt gondolom, hogy ingatlanvásárláskor a legeslegfontosabb szempont igen is a lakás, ház elhelyezkedése. Ezért bizton állítom azt, amit a címben kérdésként megfogalmaztam, hogy tulajdonképpen nem is ingatlant vásárolunk, hanem valójában a környéket vesszük meg – átvitt értelemben persze. Magyarul a környéket fizetjük meg, nem is feltétlenül magát az ingatlant.
Ha lakhatásra vásároljuk
Amennyiben a vásárlás célja a saját otthonteremtés akkor nem is igen kell magyarázni, hogy miért olyan fontos a környék, ahol élünk. Egy otthonba alap esetben haza érkezünk, jelentse ez azt, hogy kellemesen és nyugodtan szeretnénk érezni magunkat, élni mindennapjainkat. Legyen jó a közbiztonság és csendes legyen a környék, legyen zöld övezet is. Ha egy „rossz” környéken veszünk magunknak lakást, számolnunk kell valószínűleg a fenti kívánalmak hiányával, ami hosszú távon – bár még rövid távon is – megkeserítheti életünket. Mindennek nevezhetjük majd, csak nyugodt otthonnak nem, ahová jó hazatérni.
Ha befektetésnek vásároljuk – kvázi kiadásra szánjuk
Ha eleve kiadásra szánjuk megvételkor, jó ha számolunk azzal, hogy – nem túlzás – mondjuk fele áron tudjuk bérbe adni, mint egy hasonló adottságokkal rendelkező, vagy esetleg rosszabb állapotú, ám jó környéken lévő lakást. Ezért aztán elgondolkodtató, hogy ebből a szempontból megéri e most kevesebbet fizetnünk egy szép, ám híresen rossz környéken lévő lakásért.
Amennyiben mégis megvettük, viszont később – vagy mihamarabb – elköltöznénk és eladásra szánnánk a lakást, látni fogjuk, hogy mindenképp ráfizettünk. Hiszen a környék, ahol áruljuk a portékát negatívitást vált ki az érdeklődőből, nem úgy,mint egy – ugyan felújítatlan – de kellemes környéken lévő, potenciállal rendelkező ingatlan. Kvázi – lehet, hogy sikerül eladnunk, de egészen biztosan nem annyiért, mint azt mi szeretnénk, vagy amennyit kinézete és felszereltsége alapján esetleg érne.
Mészáros Ferenc
ingatlan és eszköz szakértő