Agglomeráció hatalmas áremelkedése
Agglomeráció: a tavalyi év számos változást hozott az ingatlanpiac területén, ahogy arról olvasóimnak rendszeresen, hétről-hétre igyekeztem is beszámolni. Az agglomeráció érdekességeiről is számos írás született már.
Mi a helyzet most az agglomeráció területén?
Ami azt illeti, – ahogy maga a vásárlási aktivitás egészében – a külterületi részeken is csökkent az érdeklődés az ingatlanok iránt az elmúlt időszakban. Több, mint 15 százalékkal kevesebb adásvételi szerződés köttetett tavaly, mint a korábbi években.
Az idei évben azonban megfordult a kocka!
Az agglomerációban érintett ingatlanok iránt fokozott érdeklődés tapasztalható, így – nem meglepő – hogy az árakban is számottevő változás történt. Természetesen nem lefelé kúsztak, ahogy azt nyilván mindenki sejtheti.
Kutakodásaim során bátran megállapíthatom, hogy az átlagos négyzetméter árak már majdnem elérik a hatszázötvenezer (!) forintot, ami – mintegy – nyolc százalékos emelkedésre ad tanúbizonyságot a korábbi árakhoz képest. Így aztán aki otthont akar teremteni az agglomerációban, annak legalább tíz millió forintos „plusz” költséggel kell számolnia. (forrás: Duna House) Az átlagos ára egy használt, kb. hetven négyzetméteres ingatlannak tehát ezen a területen – idén – körülbelül hetven millió forintra rúg.
Mindezek melletti valós tény:
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy az elmúlt évek – járványokkal súlytott – időszakaihoz képest tavaly az agglomerációba való kiköltözési hullám – ha sokat nem is – valamelyest láthatóan enyhült. Viszont az árak sajnos – a mostani ismétlődő növekvő érdeklődésnek köszönhetően újra növekednek.
Ahol a legjobban ki kell nyitni a pénztárcánkat
Ahogy a korábbi években, most is a nyugati agglomerációs régiókban a leghúzósabbak az árak. Itt – a fentebb említett összegeknél – magasabbra rúgnak, több, mint nyolcszázhúszezer forintba kerül egyetlen négyzetméter. Ezek az árak a tavalyinál majdnem húsz százalékkal magasabbak, ami nem kevés.
Stagnálnak viszont az északkeleti agglomeráció árai
A sereghajtók – árak tekintetében – az agglomeráció keleti részein lévő ingatlanok, ahol hatszázötvenezer és attól kevéssel eltérő négyzetméterárakkal kell számolniuk az oda orientálódóknak.
Láthatjuk tehát, hogy igen népszerűek a külterületek, főként a fővárosi agglomerációk, az ingázást bevállalók, a zajos nagyvárost kevésbé kedvelők, vagy épp a kényszerhelyzetben lévő vásárlók körében. Az pedig, hogy emiatt az árak felfelé kúsznak, borítékolható volt.
Mészáros Ferenc
ingatlan és eszköz szakértő